İlginç Yazılar
Managenez Taşları, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Manganez Taşları nedir, Sualtından manganez

Manganez Taşları

Manganez Taşları

Herkese merhabalar...

Bu gün sizlerle ilginç bir konu olan Manganez Taşları hakkında nereden geldikleri, ne oldukları ile ilgili bilgi ve düşüncelerimi paylaşmaya çalışacağım. Manganez taşlarının yumruları çok ufaktır. İlk kez 1873 yılında Challanger gemisinin okyanus tabanında yaptığı araştırmalar sırasında keşfedilen oldukça değerli bir taştır. 1 milyon yılda ortalama 5mm kadar büyüyebilmektedir. Bu da bu taşların belli bir seviyeye gelebilmesi için milyonlarca yılın geçmesi demektir. Bu gün dünya ülkeleri denizlerin tabanında oldukça etkin çalışmalar yaparak ekonomik getirisinin yüksek olması nedeniyle petrol aramaktadır. Ancak; derin deniz tabanlarında keşfedilmeyi bekleyen manganez taşları insanlık adına petrolden daha değerlidir. Bu taşların üzeri çizik ve pütürlüdür. Oluşumunun %27 si manganez olan bu yumru taşlar %25 demir, nikel, bakır, kurşun gibi zengin maddeleri de içermektedir. Başta Atlantik, Hint Okyanusu ve Pasifik Okyanusunda oldukça fazla bulunmaktadır. Yapılan araştırmalarda yalnız Pasifik Okyanusunda yaklaşık 100 milyon tonluk bir rezervin olduğu tespit edilmiştir. Devamını Oku...
Hayvanlar Evcilleştirilmeli mi?, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Vahşi Hayvanlar, Evcil Hayvanlar

Hayvanlar Evcilleştirilmeli mi?

Hayvanlar Evcilleştirilmeli mi?

Herkese merhabalar...

Bu gün sizlerle dalış dışında bir konuda, çevremizde, sokaklarımızda hemen hemen her yerde yaşayan başı boş hayvancıkların evcilleştirilmesi hususunda bazı bilgi ve düşüncelerimi paylaşmaya çalışacağım. Öncelikle hayvanlar evcilleştirilmeli mi ?

Kesinlikle hayır!

Evcilleştirmek demek, insanın kendi egosunu ön plana çıkartıp kendisi için o canlıyı bağlamak demektir. Ona itaat etmesi, istediğini yapması gibi. Doğada hiç bir canlı bizlere hizmet etmek için var olmamışlardır. Devamını Oku...
Hayvanlar Evcilleştirilmeli mi?, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Vahşi Hayvanlar, Evcil Hayvanlar

Karıncaların Gizemi

Karıncaların Gizemi

Herkese merhabalar...

Özellikle benim çok ilgimi çeken ilginç canlılardan ve bir o kadar da karmaşık bir yapısı olan karıncalar ve karıncaların gizemleri hakkındaki bilgi ve düşüncelerimi paylaşmaya çalışacağım.

Hemen hemen her yerde gördüğümüz bazen de vahşice üzerlerine basarak öldürdüğümüz bu minik canlıların aslında yaşadığımız dünya için iyilikleri saymakla bitmez. Bunları istenmeyen misafirler olarak her yerden kovmaya, atmaya çalışırız sanki bu evrenin temelinde sadece bizler varmışız gibi. Oysa o kadar minik canlılarız ki karıncayı küçük görürken, evrende ondan bile daha ufak ve bir hiç olduğumuzu unutmamak gerekir. Kaçımız yürürken ya da dururken kafamızı yukarıya doğru kaldırıp gökyüzüne bakıyoruz? Mevcut samanyolu galaksimizin merkezinde bile ne olduğundan bihaberken bir ot parçasının üzerindeki tozlar gibiyiz.Bu nedenle biz insanlar evrenin merkezinde değiliz ve olmamız da mümkün değildir.

Yolda yürürken bir karınca kolonisini ezmek de neymiş?
Devamını Oku...

Sualtı Dünyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore