Eğitici Videolar

 

Dalış Sporu

Buğün sizlere dalışın spor ile bağlantısını anlatmaya çalışacağım. Dalış yapan biri ve aktif bir dalış yaşantısı var ise, yani yaz-kış dalış yapıyorsa, mutlaka ve mutlaka kendine fizik fizyolojisine bakmak zorunda olduğunu düşünenlerdenim. Spor yapan biri gerek O2 taşıma kapasitesinden tutunda gerek sualtındaki bilgi ve becerilerine kadar olan süre bütün çalışmakları daha rahat ve akıcı bir şekilde yapabilir. İleriye dönük kişi daha tekniksel dalış yapmayı planlıyorsa, yaptığı sporun yararını görecektir. Hayat tarzınız çok önemli. Yemeniz içmeniden tutunda bir çok şeye kadar, dalış yaşantınızı olumlu yada olumsuz bir şekilde etkileyecektir. Uyku düzeninize çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Dalış aynı zamanda psikolojik bir aktivitedirde. Yani günlük ruh haliniz o günkü dalışınızı olumlu yada olumsuz etkileyecektir. Spor dalış yapmasınızda yapmanız gereken bir şey aslında. Sağlıklı yaşayabilmek ve özelliklede ruh sağlığımızın kalitesi açısından sporun şart olduğunu düşünüyorum. Konu ile ilgili videomuda yazının üstüne tıklarsanız izleyebilir, arzu edersenizde kanalıma abone olup takip edebilirsiniz.

Dalış Yapmak yada Yapmamak

Bugünkü konumuz dalış yapmak yada yapmamak hakkında olacak. Dalış, herkesin yapabileceği ama bence herkesinde yapmaması gereken bir aktivite olduğunu düşünüyorum. Sebebei ise dalış disiplin üstüne kurulu bir aktivitedir. Spor demiyorum, çünkü benim için spor değildir. Kronik kalıtımsal bir rahatsızlığınız yoksa, elbetteki dalış yapabilirsiniz. Dalışa başlayacak kişilerin bana göre bir hedefi olmalı, başlarda bu hedefi belki bilemeselerde, daha sonraları dalış hoşlarına gitti ise, bu işe devam edecekleri ve bir hedefleri doğması gerektiğini düşünmekteyim. Aldığınız eğitimden tutunda harcadığınız zaman,emek ve para size bunun karşılığını ancak ve ancak doğru ve ahlaklı normlarda yaptığınız süerece verecektir. Suya olan yatkılığınız elbetteki artı bir durumdur. Herzaman şunu savunurum... Severek yapılan her ne olursa olsun, sonunda başarı ve hedeflerinizi getirecektir. Elbetteki bu yolda sıkıntılar çıkacaktır, çıkmalıdırda. Çünkü karşılaşacağınız herşey size tecrübe ve bilinç katacaktır. Bu yüzden, temelinizi ne kadar kuvvetli inşaa ederseniz o kadar düzgün ilerlersiniz. Buda size dalışa daha çok merak salmanızı ve bağlanmanızı sağlayacaktır. Herzamanki gibi işin ucunca sadece ticari kaygılar var ise ozaman herzamanki gibi düzgün dalıcı portfüyü yetişememektedir. Konu ile ilgili videomu arzu ederseniz "video" yazıma tıklayarak izleyebilir, düşüncelerinizi benle paylaşabilirsiniz.

Dalışta Tüp Seçimi

Dalışta tüp seçimi önemli bir konu olmakla beraber birçoğumuzun üzerinde durmayıp geçiştirdiği bir konu olduğunu düşünüyorum. Bütün dünya alüminyum tüpleri tercih ederken bizler halen çelik tüplerle dalışlarımızı gerçekleştirmemizde açıkçası çok manytıklı gelmemekte. Tüpün gerek iç temizliği, tüpün içindeki havanında kalitesini belirleyecektir, aksi halde paslı bir tüpten solunan bir hava gerek dalışımızı riske atmakla kalmayıp bizim sağlığımızıda tehlikeye armaktadır. Bu yüzden daldığınız ister dalış okulu olsun, ister kendi malzememiz olsun tüplerin iç bakımı ve hidrostatik testlerininde periyodik olarakta yapılması gerekmektedir. Konu ile ilgili videomu bağlantıdan izleyebilir, arzu edersenizde kanalıma abone olabilirsiniz.

Dalış Kurumları ve Eğitim

Bugünkü konu, Dalış Kuralları ve Eğitim hakkında düşüncelerimi paylaşmaya çalıştım. Konu ile ilgili videomu kanalımdan izliyebilir arzu ederseniz beni takip edebilirsiniz.

Panik Dalıcı

Bugün, dalışın önemli konularından biri olan dalışta panik konusunu anlatmaya çalışacağım. Panik nedir?
Hepimizde olan psikolojik, bazen kalıtımsal ama daha çok psikolojik olan bir dürtüdür. Bir insanın paniğe girmesi normal olarak karşılanabilir. Konu dalış olduğu azman bu durum farklılıklar getirmektedir. Sonuçta bizim yaşam alanımız dışında bir noktada paniğe girmek ve olası sorunu anlayamayıp bu paniğin artması daha üzücü,sıkıcı, istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Peki, eğer bir eğitmen yada asistansanız, paniğe giren yada girmeye meyilli olan balıkadamları nasıl anlayacağız ?
Vücut dili bu noktada çok önemli olduğunu düşünmekteyim. Düşünün, dalış kurumu size dalış aracının kalkacağı yeri ve saati söyler. Sizde o noktada araca biner yolculuğa başlarsınız. Özellikle o bölgede il defa dalış yapıcaksa dalıcı adayı, eğitmene yada asistana kimi kendine daha yakın hissediyorsa bir sürü soru sormaya başlar ve bu gece boyuda devam edebilir. Sorular genelde...
Oranın dip yapısı nasıldır ?
kaç metreye ineceğiz ?
Neler göreceğiz? Zararlı canlılar varmıdır?
Derinde çok kalacakmıyız ? gibi gibi. Bu noktada siz bu dalıcı adayını rahatlatmaya çalışmalısınız, ona kesik ve sert cevaplar vermemelisiniz. Detaylı bir şekilde ona neyin ne olduğunu anlatmalısınız. En azından kadasında bazı resimler oturmaya başlar. Dalış noktasına vardığınızda ve hazırlıklar başlandığında ise, bu tür dalıcı arkadaşlarla daha yakından ilgilenmek lazım. Oradada bir sürü soru soracaktır, işte aceleden mazelemeyi yanlış bağlama olasılığı yüksektir. Yada bağladıktan sonra sizden teyit isteyebilir, onu küçük düşürücü hareketler yaparak, hatada yaptı ise bile, ona düzgünce anlatıp gösteriniz. İyi bir eğitmen yada asistan paniğe sebebiyet verecebilecek durumları gözlemliyebilir ve anlar. Konuyla ilgli videomu arzu ederseniz kanalımdan seyredebilir, kanalıma abone olabilirsiniz.

Dalışta Ağırlık Seçimi

Bugün sizlerle dalışta ağırlık seçimi hakkında bilgi ve düşüncelerimi paylaşmaya çalışacağım. Ağırlık seçimi dalışın önemli konularından biridir. Gerek çok ağırlık almak, gereksede az ağırlık almak dalışlarınızda sorunlar çıkarabilir. Dalıcağınız suyun tuzluluk oranından tutunda, giydiğiniz kıyafetin türüne göre ağırlık seçimlei değişmektedir. Ülkemiz için konuşacaksak, Maramra ,Karadeniz, Ege ve Akdeniz bölgelerinin tuzluluk oranları farklıdır. Doğru ağırlığı seçtikten sonra yapmanız gereken onu Log kayıt defterinize bir sonraki dalışa kadar aldığınız ağırlığı unutmamanız. Böylelikle aynı bölgeye tekrar gittiğinizde, ağırlık kontrolü yapmak zorunda kalmadan doğru ağırlığı kuşanıp dalışınızı yapabilirsiniz.
Doğru ağırlık kuşanmak, bütün Scuba malzemlerini giyerek suya girip denge yeleğinizdeki havayı boşaltığınızda ciğerinizdeki nefesle su maskenizin yarısına gelecek şekilde durabiliyorsanız doğru ağırlığı kuşanmışşınız demektir. Eğer halen kafanız suyun üstünde ise ozaman az ağırlık almışsınızdır. Bunun tam terside nefes tutarken kafanız suyun altına batıyorsada gereğinden fazla ağırlık almıssınız demektir.
sizler için hazırlamış olduğum videoyuda izleyip konu ile ilgili takibide yapabilirsiniz.

Akıntı Dalışı

Akıntı Dalışı, dalışın keyifli, eğlenceli dalış türlerinden biridir. Ama bir okadarda dikkat edilmesi gereken hususlarda mevcuttur. Herzaman söylediğim gibi, doğanın önünde duramayız ve doğa ile mücadele etmektense, ona ayak uydurup onun istekleri doğrultusunda hareket etmeliyiz. Akıntı dalışları çoğu dalıcıyı tedirgin etsede, ne yaptığınızı biliyorsanız tedirgin olucak bir durum yoktur. Dalış yapmadan önce dalış bölgesi hakkında mutlaka ve mutluka bilgi edinmeniz gerekmektedir. Akıntının şiddeti bu noktada yapacağınız dalış türüne göre önem taşımaktadır. Malzeme olarak her dalışınızda mutlaka bir deko balonu,yüzey markerleme balonu bulundurmalısınız. Dalış amirleri genelde şöyle derler. Deko balonunun dalış eşlerinden birinde olması yeterlidir diye. Ben buna çok katılmıyorum, neden derseniz ?

Öncelilke, bu tarz dalışlarda gerek guruptan yada buddynizden kopabileceğinizi unutmamak gerekir, bu noktada eğer tek bir yüzey markerleme balonu varsa ve sizde yokise, ozaman yüzeye sizi fartketmeleri için haber verememiş olacaksınızdır. Buyüzden her dalıcının, yüzey markerleme şamandırası taşıması gerektiğini düşünmekteyim.
Sizler için hazırlamış olduğum videoyu izleyip ordanda takip edebilirsiniz.

Batık Dalışı

Ben Batık Dalışlarını iki kategoriye ayırırım. Birincisi doğal batıklar, bunlar genelde doğal yollarla savaş batıkları yada fırtınadan batmış gemiler olmakta, diğer tür ise yapay batıklar, bunlarda dalış turizmini canlandırması açısından zararlı dalıcıya zarar vericek bölgelerinin temizlenmesiyle batırılan batık türleridir. Şahsen benim her zaman tercihim doğal batıklardan yana olmaktır, ama olmadığı zamanda batık dalışı olsun diye yaptığım yapay resif batık dalışlarımda olmaktadır. Neden doğal batıklar derseniz ?
Öncelikle, doğal batıkların tarihi geçmişi olmaktadır, öyle bir batığa dalmadan evvel mutlaka araştırma yapıp gidin. Batığın konumu, kaç metrede, neler görülebilir, Penetre dalış yani içine tamamen girilebiliyormu üstü kapalımı, bir reefe yakınmı yoksa su ortasında bir yerdemi. Su ortası bşr noktada ise mevsimsel olarakta akıntı durumu değişecektir ve akıntı olasılığı yüksek olucaktır. Bu durumda sizin bu dalışı yapabilme durumunuz varmı yada yokmu. Konu burda sadece brövenizin o dalışı yapıp yapamaması değildir. Burdaki durum sizin gerçekten, o dalışa yeteri kadar tecrübenizin olup olmamdığıdır. Lütfen kendinize objektif olun. Mutlaka yanınızda bir deko balonu bulundurun. Dalış bıçağınız olsun. Çaparize olunabilecek noktalara, yerlere girmekten kaçının. Batık içine penetre bir dalış yapacaksanız, mutlaka ve mutlaka yüzerliliğinizi iyi ayarlayın. Aşağıda batık dalışları ile ilgili hazırlamış olduğum videoyu izliyebilir beni takip edebilirsiniz.

Bröve Seçimi

Bröve seçimi benim en sevdiğim konulardan biridir. Neden derseniz ?
İnsanların kafasının bir hayli kariştığını görmekteyim. Yok şu sistemmi daha iyi yoksa diğerlerimi diye sorar durur dalıcı adayları. Hepsinin birbirinden farklılıkları olsada burada temel olay aslında sizin dalış aktivitesine ne kadar kendini verdiği, araştırdığı kısacası öğrenmeye ne kadar açık olduğu ile alakalı bie durumdur. Kendizi geliştirmek, sormak ve sıksık dalış yapmak önceliklerin içinde olması gerektiğini düşünenlerdenim. Sonuçta bröve sizi, dipte sıkıntı yaşadığınızda sizi kurtaracak bir hükmü yoktur. Sizi kurtaracak, tecrübeniz,soğuk kanlılığınızdır. Bununda gelişmesi ve ilerlemesi zaman alan bir durumdur. Acele etmemelisiniz. Dediğim gibi ilk hedef, kaliteli dalıcı olmaktan geçmelidir. Bröve seçimi yapacağınız, izliyeceğiniz yol doğrultusunda ister CMAS, ister SSI yada PADI şeklinde gidebilrisiniz. İlk başlarda bunlara çok takılmayın. Zaten başlangıç olarak bir çok kruum federasyonun belgesş olan CMAS brövesini kesecektir. Siz daha sonraları diğer sistemlerin brövelerinide araştırıp o brövelerdende varsa crossover yada eğitimlerine katılarak hak sahibi olabilirsiniz. Kendi kanalımda bröve seçimleri hakkında videomu izleyebilirsiniz.

Buddy Sistemi

Buddy Sistemi dalışın önemli konularından biri olmakla beraber, dikkate alınması gereken bir konu olduğunu düşünmekteyim. Buddy sistemi dalıcının güvenliği açısından önemli bir seçimdir. Buddy seçerken dalının dalış geçmişi, dalış tecrübesi önemlidir. Maalesef, gerek dalış teknelerinde olsun, gerek kara dalışlarında olsun buddy eşleşmeleri yıldız sayısına göre olmakta. Örneğin iki tane bir yıldızı buddy yapmak kadar yanlış bir strateji olamaz. Hernekadar başlarına bir lider konulsada, şahsi fikrim tecrübesiz birini tecrübeli biriyle eşleştirmek olucaktır. Sen sen buddy ol demekle buddy olunmaz. Bu sadece sistemin gereksinimini yerine getirmek amacıyla yapılıyorsa dahada büyük sorunlara yol açacaktır. Sonuçta bunun amacı güvenliktir.
Buddyleme sistemi oluşturulduktan sonrada buddy check diye tabir edilen, dalıcıların birbirlerini gözle kontrol etmeleri gerekmektedir. Örnegin, tüp doğru açılmış mı ?
Manometrede hava doğru havayı gösteriyormu gibi gibi buddylerin birbirlerini kontrol etmesi gerkemektedir. Herşey tamam isede düzgün bir şekilde suya atlanıp yada girilip dalışa başlanmalıdır. Dipte, buddyler birbirlerinden çok uzaklaşmamalıdır, aksi durumda buddy olmanın bir anlamı kalmamaktadır. Daha detaylı olarakta Youtube kanalımdan bu konu ile ilgili videoyu takip edebilirsiniz

Dalış Bilgisayarı Seçimi

Dalış Bilgisayarı seçimi önemli bir konudur ve kafa karıştıran bir konudur. Dalıcı adayının kafasında hangi marka bilgisayarı almam gerekir diye soru gezinir durur yada arasındaki farklar nelerdir şeklindedir. Ama bir noktada kendide sıkışır kalır. Dalış Bilgisayarları dalışın olmassa olmazlarındandır.
Peki nasıl seçicez dalış bilgisayarlarımızı ?
Nelere dikkat etmeliyiz satın alırken ?
Çünkü bunun birde bütce boyutuda olmakta ki çokta ucuz cihazlar değil bunlar. Dalış Bilgisayarı seçerken dikkat etmeniz gerekenler yapacağınız dalış türüne göre seçim yapmanız. Yani Örneğin ileriye dönük Teknik Dalış yapmak istiyorsanız, o doğrultuda bir dalış bilgisayarı seçmek daha mantıklı olacaktır. Ben, şahsen dalış bilglsayarlarında dikkat ettiklerim, birincisi kasasının büyük olması. Saat kapağı şeklindeki dalış bilgisayarlarını çok tercih etmemekteyim. Rahat okunabilmesi ve takibi kolay olması açısından geniş bir kasa herzaman tercihimdir. İkincisi yazıların digital formatta olması özeliikle gece dalışlarındada görme açısında da daha bir kolaylık sağlıyacaktır. Bir diğer husus ise kitlenmemesi. Bu önemli bir konudur. Bazı markalar, hızlı yükseldiğiniz zaman sizi uyarır ve devam ederseniz bilgisayar kendini kitler yani geyç modda görürsünüz bilgisayarı. Sadece derinlik görürsünüz, dalış planınız gözükmez ve bunun açılması 48 saati bulabilir. Bunun sebebi firmaya baktığınızda sizi korumak amaçlı yapıldığını söyleselerde aslında marka kendini korumak amaçlı yapıldığı apaçık ortadadır. Bu yüzden seçim yaparken bu noktalara dikkat edilmesş gerektiğini düşünüyorum. Bu konu hakkında Yotube kanalımdada video bilgisi bulabilirsiniz.

Dalış Eğitimi

Dalış Eğitimleri geniş bir konu olup, ülkemizde her daim tartışması yapılan bir konudur. Dalış eğitimi gerek temel seviye, başlangıç seviyesinden en üst düzeye uzmanlıklara kadar önem verilmesi gereken bir konudur. Ülkemizde maalesef eğitimlere çok önem verildiğini ben düşünmemekteyim. Elbetteki düzgün eğitim veren kurumlar ve eğitmenler vardır. Genele baktığımızda işin daha çok ticari kaygılar üstüne kurulduğunu görmekteyim. Durum böyle oluncada, yetişen dalıcı porföyü çok kaliteli çıkmamaktadır. Yada kendi çabasıyla bir şeyler yapmaya çalışan insanlar kalmaktadır. Dalış eğitimlerine önem göstermeliyizki, ileriye dönük yapmak istediğimiz, örneğin teknik dalış gibi daha yüklü ve malzemesi çok olan bir dalış var ise zorlanmayalım. Buda düzgün dalış eğitiminden geçmektedir. Düzgün dalış eğitimi, bu işe ciddi bakan eğitmenler ve kadrodan geçmektedir. Bir dalış eğitim kurumuna girdiğinizde, o kurumun düzeninden, temizliğinden eğitmenin konuşma şekline kadar bir çok şey size o kurum ve ortam hakkında, ciddiyeti açısından bilgi verecektir. Daha sonra Eğitmenle konuştuğunuzda, size konuşma şeklinden tutunda,tavırlarına kadar para aç gözlü biri olup olmadığını ve bu doğrultuda ne derece donanımlı bir eğitmen olduğunu saptamalısınız. Daha sonrada size en uyugunu hangi kurumsa karar verip başlamalısınız. Dalış eğitimlerine çok önem veriniz. Hafife almayınız. Youtube kanalımdanda bu konu hakkında hazırlamış olduğum videoyu izliyebilirsiniz.

Dalış Elbisesi Seçimi

Dalış Elbisesi seçimi dalışın önemli ısı koroyucu malzemelerinden biridir. Dalış Elbiselerini seçerken dikkat edilmesş gerekenler hususlar vardır. Bunlara biraz değinecek olursam...
Öncelikle dalış kıyafetini almadan evvel mutlaka kıyafeti üstünüzde denemelisiniz. Yani giymeden kesinlikle kıyafet almamalısınız. Bedeninizi biliyorda olsanız. Kıyafet sizi neçok sıkmalı nede üstünüzde bol olmalıdır. Eğer,çok sıkarsa ozaman dalış esnasında nefes almakta zorlanabilir ve hipervantilasyon durumuna girebilir dalış esnasında sıkıntılar yaşıyabilirsiniz. Eğer elbise,vücüdunuza çok bol ise, ozaman kıyafet rahatlıkla su alacağından, üşüme hissiyatınız daha hızlı bir şekilde oluşacaktır. Daldığınız suyun ısısına göre dalış elbiseleri farklılar göstermektedir. Dalış kıyafetlerini üç'e ayırabiliriz. Bunlar...
Islak Elbiseler
Yarı Kuru
Kuru kıyafetler olmak üzere. Dediğim gibi, bunuda yaptığınız su ısısına, yaşadığınız ülkenin coğrafik durumu ile alakalıdır. Youtube kanalımda bu konu ile ilgili videoyu izliyebilir, takip edebilirsiniz.

Dalış Hakkında

Dalış, benim için bir spor dalı değildir. Bşr keşif, bilinmiyene doğru bir yolculuk ve keşfetme hissiyatını verdiği bir aktivitedir. Çok geniş kapsamlı bir konu olduğu içinde bir bütün olarak ele almak gerektiğini düşünmekteyim. Bu noktada ne kadar çok araştırırsanız o kadar çok şey öğrenmiş olursunuz. Sizin dalıştan ne beklediğinizde bu noktada önemlidir.Yani hedefleriniz.
Neden dalmak istediğiniz ?
Gerçekten o dünyayı merak edip sorguladığınız içinmi, yoksa sadece yapmış olmak ve doğa sporlarının içinde olmak ve etrafınıza yokmu yani bak herşeyi yapıyorum dedirtmek içinmi. Şahsen bu son söylediğim ise bence dalıştan uzak durmalısınız. Çünkü külfeti fazladır, o malzemeler ordan oraya, yıkanması ve daha bir sürü şey...
Bu yüzden iyi analiz yapmak gerektiğini düşünüyorum. Bu konu ile ilgili youtube kanalımda video bulabilirsiniz.

Dalış İşaretleri

Dalış İşaretleri dalışın vazgeçilmez konulardan biridir ve iyi kavranması gerekir. Temel bir kaç dalış isaretinin dışında aslında 20 den fazla dalış isareti bulunmaktadır. Ama dalışlarda kullanılan, daha doğrusu sıklıkla kullanılan bir kaç işaret bulunmaktadır. Gerek eğitimlerde olsun yada dalış brifinglerinde dalış liderlerinin yada eğitmenin dalış öncesi her zaman temel dalış işaretlerinin üstünden tekrar geçmelidir. Sonuçta sualtı bu tarz isaretlerle durumumuzu belirtebiliyoruz. Her dalıcının bir yazı tahtası her dalışta olmalıdır. İşaretlerin anlatamadığı yada yetmediği yerde,yazı tahtasına buddynizin yada lidere birşeyler anlatmak için kullanabilirsiniz. Bu yüzden her dalışta yazı tahtası bulundurmalısınız. En çok sorulan havan kaç işaretinden, hava hesaplamalarında ki sorulan işaretlere kadar her dalıcının bilmesş gerekmektedir. Ayrıcada diğer dalış işaretlerinede göz atılmasında yarar vardır, çünkü suyun altında nerde neyle ne zaman karşılaşacağımızı bilemeyiz. Bu konu ile ilgili videom kanalımda mevcuttur. Arzu ederseniz ordanda detaylı bir şekilde dinleyebilirsiniz.

Dalış Kazaları

Önemli bir konu olan dalış kazaları, maalesef yurdumuzda analitik bir şekilde incelenmemektedir. Dalış kazaları sebepsiz yere olmaz, düşük bir oranda ekipman bazlı kazalar olsada, ağırklıkta dalıcı hatası yada fazla güvenden kaynaklanan benim tabirimle cahil cesareti sonucunda karşımıza geşmektedir. Bunun en büyük sebeplerinden biri ise "Bana bir şey olmaz" "Ne olacakki" tavırlı yaklaşımlardır. Bu iki cümle benim en uyuz kaptığım yaklaşımlardır. Doğa aktiviteleri hata kaldırmaz, kaldıki karşınıza aldığınız ve kabadayılık yaptığınız DENİZ. Doğa herzaman maça bizden önde başlar. Onun koyduğu kurallara uyarak hareket edersek o zaman sorun çıkmaz, çokta keyif alırız ama yok onun tınısını, sesini ne anlatmak istediğini umursamaz isek yada umursarmış gibi yapıp takmaz isek, o zaman Azraili davet etmiş oluruz.
Lütfen ama lütfen kendi seviyenizi zorlayacak yada daha üst noktadaki dalışlardan kaçının. Bu ayıp değildir. Unutmayın hiç bir şey sağlığınızdan daha önemli olamaz olmamalıdırda. Denizi,doğayı ciddiye alalım. Dalış çocuk oyuncağı bir iş değildir. Kanalımda bu konuyla ilgili videoyu takip edebilirsiniz.

Nitrox Nedir

Nitox diğer adıyla zenginleştirilmiş hava demektir. Peki nedir bu zenginleştirilmiş hava ?
Kısacsı Oksijeni yüksek, Nitrojeni daha azaltışmış hava demektir. Örneğin %32 lik bir nitrox tüpüyle dalış yapıyorsanız, bu %32 oksijen ve %68 Azot demektir, dolayısıyla %79 dan % 68 olmuştur Azot miktarı, bu bize dalışlarımızda daha uzun bir dip zamanı verecektir. Ardışık dalışlar yapıyorsanız Nitrox bizim için daha sağlıklı olacaktır. Nitrojen kapasitemiz nispeten daha az birikim olucaktır. Düşünün, tekne konaklamalı bir dalış noktasına gittiniz ve günde 3-4 dalış yapıyorsunuz ve bu dalışlar uzun dalışlar, bu noktada var ise Nitroxla bu dalışları yapmak daha sağlıklı ve güvenli olacaktır. Burda hesaba katılması gereken noktalardan biri maximum derinliğinizi bilmek, eğer limitlerin altına yüksek oksijen oranı ile inerseniz oksijen zehirlenmesi tehlikesi yaşıyabilirsiniz, bu yüzden buna dikkat etmek gerekir. Her dalıştan evvel bir oksijen analizatörü ile tüpünüzdeki oksijen oranını ölçerek dalış yapın ve o oranı dalış bilgisayarınızada girmeyi unutmayın. Nitrox ile ilgili videomu kanalımdan seyredebilir ve beni takip edebilirsiniz.

Palet Vuruşları

 Palet Vuruşları dalışın önemli konularından biri olup, zaman içinde antreman yaparak gelişebilecek bir durumdur.Dalışta palet vuruşu, daha doğrusu doğru palet vurmak kalçadan palet vurmak çok önemlidir. Bisiklet çevirir gibi palet vuruşları hem sizi çok yorucak,hem yüzerliliğinizi bozucak hemde hava tüketiminizi artıracak bir durumdur. Su ile mücadele etmek yersizdir. Suyun gücünü kendi çıkarınıza çevirmeniz hem dalışlarınızı daha keyifli kılacak, hemde az efor sarfetmiş olacaksınızdır. Özellikle tortusu,balçığı bol olan yerlerde palet vuruken dikkat etmelisiniz, aksi takdirde ortalığı bulandırıp hem kendi görüşünüzü hemde diğer insanların görüşünü kısıtlamış olursunuz. Değişik türde palet vuruş stilleri vardır. Bunlardan bazıları...
Kurbağa Vuruşu
Geriye doğru Kurbağa Vuruş
Olduğun yerde dönme tek palet ile ( Helikopter dönüşü )
Dizden bükerek itme vuruşları gibi...
Bu vuruş stillerini kendiniz yada eğitmeninizle beraber çalışabilirsiniz , tabi eğitmeniniz bu vuruş şekillerini biliyorsa. Bu konu ile ilgili videomu kanalımdan seyredebilirsiniz.

SMB Kullanımı

SMB Kullanımı dalışın önemli konularından biri olup genel eğitimlerdede üstünde durulmadığını görmekteyim. SMB her dalıcının bilmesi gerektiğini düşünüyorum. Özellikle iki yıldız dalıcı ve sonrası içinde eğitimlere katılması taraftarıyım. SMB yüzey markerleme şamandırası yada deko balonu olarakta bilinsede, daha çok siz eğer bir guruptan koptuğunuzda yada hedef noktasından çıkamayıp sürüklendiğinizde yüzeye konumuzu belirtmek için yollayacağınız, sosise benziyen içi hava ile doldurulan ve bir spool yada büyük makaraya bağlı bir şamandıradır. Yut dışı tekne konaklamarında genelde buddylerden birinde olsa yeterlidir densede bence her dalıcının üstünde taşıması gerektiğini düşünüyorum ve nasıl atılıcağınıda bilmesi gerekmektedir. SMB attıktan sonra D-Ringlere spoolun yani makaranın bağlandığını görmekteyim. Bunu yapmaktan kaçının acil bir durumda yada çaparize bir durum söz konusu olursa SMB sizi yüzeye çekecektir bu yüzden makarayı herzaman avucunuzun içinde tutmaya özen gösterin, onu bc nize bağlayıp üstünde rahatlama moduna geçmeyin. SMB konusu ile ilgili videomu kendi kanalımdan arzu ederseniz izleyebilir beni ordanda taki edebilirsiniz.

Ana Sayfa