Neden Dalarız

Neden Dalış Yaparız ?

Merhabalar...

Bugün, dalış yapmayan, ya da dalış yapmaya özenen insanların (bunu çaktırmasala rda) zaman zaman bana garip bakan gözlerle ‘ neden dalış yapıyorsun, ne anlıyorsun dalmaktan?’ Diye soran insanlara benim için dalışın ne kadar önemli bir şey olduğunu anlatmaya çalışacağım...

Küçük yaştan beri sulak bir alanda büyümüş ve çocukluk zamanının çoğunu suda geçirmiş biri olarak su benim için vazgeçilmez bir tutkudur. Peki bu tutku herkeste aynı mıdır ?

Tabiki hayır. Öyle de olmak zorunda değil. Genel eleştiri yapan insanlara baktığımda, içten içe bir şeyler yapmak istediklerini ama belki ailevi şartlar, toplum baskısı ve kuralları ( bu konuda her neyse onu da çözmüş değilim, önemlide değil zaten ) ya da cesaret edemediklerinden olsa gerek, karşısındakine karada hayat varken denizin dibinde ne işin var, tehlikeli şudur budur diye polemik yaratırlar, bu genelde aileniz de olabilir. Aslında durum sadece dalmak ya da dalmamakta değil, bu kafes kültüründen ve bakış açısından kurtulduğumuz noktada, daha özgür bireyler olup, özgüveni olan,daha bilinçli ve ülkeye daha fazla değer (bilimde,sanatta,sporda vs.vs.) katabilecek bireyler haline gelebiliriz diye düşünüyorum.

İnsanoğlu daha kundaktayken güdümlenir, karşındaki nasıl istiyorsa öyle olacaksın düşüncesi içinde etkilenir ve bu kayıp bir durumdur. Kişi belli bir farkındalığa ulaştıktan sonra ancak kavrar ve o zaman da kaybettiği değerli zamanların boşa gittiğini anar. Farkındaysanız şu ana kadar neden dalıyoruz? Kısmı hakkında daha bir şey yazmadım.Çünkü yaşadığımız bu kafes hayatların ve robotik olma durumunun aslında insanların bu tür şeylere (dalmak,tırmanmak,rafting vs.) meyilli oldukları halde cesaret edememelerindendir..

• Toplum ne der ?

• Kazık kadar adam oldun, hala deniz diplerindesin.

• Ne anlıyorsun orada olmaktan? Gibi sorulara muhatap oluyorum.

En çok sevdiğim soru ve cevabı bu: Dalıyorum, çünkü keşfetmeyi seviyorum. Dalıyorum, çünkü bana kendimi ve her şeyi sorgulamama sebep oluyor. Ekosistemdeki canlıların birbirleriyle olan muazzam etkileşimini gözlemliyorum, kendi varlığımı, misyonumu sorguluyorum, insanların hem cinsleri ile olan anlamsız, aptal sapa çekişmelerini sorguluyorum ve en önemlisi aşağı indiğimde sessizliği, huzuru hissediyorum. Bu da beni denize, doğaya canlılara tutkulu, saygılı ve özverili bir birey haline getiriyor. Kapitalist bir sistemin içinde ordan oraya savrulmak ne derece insanı insan yapabilir ki,.Sadece modern köleler olur dururuz. Özgürlük, önce düşünce ile başlar, ardından bir hayalle gerçekleşir. Doğa, deniz size hayal kurmayı öğretir. Suyun üstü de altı da bir uyumla hareket eder. Ekosistemi bozduğumuz zaman, her şeyi bozmuş oluruz. Bunu farkederek yaşayan bireylerin hayatlarına baktığınız zaman zaten bir doğa aktivitesi ile uğraştıklarını, zamanlarını orada harcadıklarını görürsünüz.

Bu yüzden dalıyorum, keşfetmek ve geriye güzel değerler bırakabilmek için. Bu şekilde devam edersek ne bırakacağız düşünsenize, betonarme şekilsiz yapılar ve içinden çıkalamayan karmaşık yozlaşmış hayatlar. Açıkçası yeni gelen nesiller için kaygılıyım, umuyorum onlar da farkındalığa erken varır ve hayallerinin peşinden koşarlar.

Hepinize sağlıklı, huzurlu bir hafta dilerim. Youtube kanalıma arzu ederseniz abone olup takip edebilirsiniz. Web sitemende sualtı ile ilgili yazılar bulabilir arzu edersenizde takip edebilrisiniz.Sualtına meraklıysanız kendi YouTube kanalımdaki videolara ulaşabilirsiniz.

Doğada ve mavide kalmayı unutmayın.

Web: www.psalvatore.com

İnstagram: Peter_salvatore

Facebook: Peter Salvatore

Youtube 4K: Benim Sualtı Dünyam

Peter Salvatore.


Abonelik Formu

* gerekli yerler

Sualtı Dünyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore