Eğitici Videolar Altıncı Bölüm
Sualtında Kramplar, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, kramplar nasıl geçer,kramp nedir

Su altında Kramplar

Su altında Kramplar

Herkese Merhabalar...

Bugünkü konumuz, su altında çok fazla dikkate alımasada, yada çok fazla görülmesede su altında oluşacak olan kramplar ile ilgili olacak. Kramplar karada da beklemediğimiz zamanlarda vücüdumuzun belirli yerlerine girebilir. Durum suyun altında oluyorsa, oluşabilecek risklerde daha farklı olabilir. Bu durumda sakinliğinizi koruyup, ne yapmanız gerektiğini de bilmeniz gerekmektedir. Kramp kasılmaları vücütta aşırı derecede su kaybı, yoğun spor ve elektrolit kaybı ile oluşabilmektedir. Bunu da gerekli gıdalarla yerine konulur. Konu ile ilgili videoyu aşağıda izleyebilir, çalışmalarımı da web sitemden takip edebilirsiniz. Aynı zamanda dailymotion sitesindede kanal açmış bulunmaktayım videolarım oradada yayınlanacaktır
Dalışta geri bildirim nedir, dalışta geri bildirim eksikliği, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Sualtı Gazetesi, Dailymotion

Dalışta Geribildirim

Dalışta Geribildirim Nedir

Dalışta Geri bildirim konusu, dalışın önemli konularından biridir. Dalgıç, dalışı hakkında olumlu yada olumsuz eğitmeni veya beraber dalış yaptığı dalış eşi tarafından karışılıklı kırıcı olmadan, dalış hakkında kritik yapabilmelidir. Dalış sonrası sen harikaydın, kraldın, şöyleydin, böyleydin yerine dalgıç ta yaptığı her dalışı kendince ve profesyoneli ile değerlendirmelidir. Ancak bu şekilde dalgıç yaptığı hatalardan arınabilir ve dalış hayatını ilerletebilir. Hatta kendinize küçük bir not defteri edinin ve her dalışınız ile ilgili notlar tutun. Bu notlar, bölgenin ekosistemi ile ilgili bilgilerden tutun da kendi yaşadığınız sıkıntılara kadar olan herşeyi notlamanız da gelişim açısından yararlı olacağını düşünüyorum. Konu ile ilgili videoyu aşağıda izleyebilir çalışmalarımı da takip edebilirsiniz.
Dalışta geri bildirim nedir, dalışta geri bildirim eksikliği, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Sualtı Gazetesi, Dailymotion

Acele ve Baskı Gören Dalgıç

Acele ve Baskı Gören Dalgıç

Acele ve baski gören dalgıç konusu, dalışın önemli noktalarından biri olduğunu düşünüyorum. Dalış aceleye getirilecek bir aktivite değildir olmamalıdır da. Dalış öncesi düzgün bir plan yapmak dalışın akışı içinde çok çok önemlidir. Dalışta ilk kural sizin güvenliğinizdir. Bundan dolayıda dalış oldu bittiye getirilmemelidir. Acele ile yapılacak her adım dalıştan önce, hazırlık aşamasında bazı noktaların unutulmasına sebep olacaktır. Konu ile ilgili videoyu aşağıda izleyebilir, çalışmalarımı takip edebilirsiniz.
Kalabalık Dalmanın Riskleri, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Kalablık dalmak, Kalabalık dalmanın tehlikeleri

Kalabalık Dalmanın Riskleri

Kalabalık Dalmanın Riskleri

Herkese merhabalar...
Bugün sizlere dalışta kalabalık dalmanın riskleri hakkında düşüncelerimi paylaşmaya çalışacağım. Kalabalık dalmanın herzaman özellikle dalış lideri ve eğitmenler için riskleri olsa da, genelde paket program gibi bakılan dalış endüstrisini ve bir hafta sonuna sığdırılmaya çalışılan dalışlar, maalesef tek bir eğitmenin gereğinden fazla dalıcı adayını suya almasını doğru bulmuyorum. Konu ile ilgili videoyu aşağıda seyredebilir, çalışmalarımı da web sitemden takip edebilirsiniz.
Kalabalık Dalmanın Riskleri, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Kalablık dalmak, Kalabalık dalmanın tehlikeleri

Sualtında Görüntü Çekmeden evvel Yapılması Gerekenler

Sualtında Görüntü Çekmeden evvel Yapılması Gerekenler

Herkese merhabalar...

Bugünkü konumuz sualtında görüntü çekmeden evvel yapılması gerekenler ile ilgili olacak. Bilindiği üzere sualtında görüntü çekmeye karar vermeden evvel, mutşaka dalış yaşantımızı gözden geçirmeliyiz. Yani dalış seviyemizi iyi bir noktaya, yüzerliliğimizi iyi bir seviyeye getirmeden sualtı ekipmanına yatırım yapmanın ben yanlış olduğunu düşünüyorum. Belli bir seviyeye geldikten sonra zaten siz kendi kararınızı veriyor olacaksınız. Bu ister fotoğraf çekin ister video çekin. Bütçeniz doğrultusunda kendinize en uygun sistemi toplayabilirsiniz. Konu ile ilgili videoyu aşağıda izleyebilir, çalışmalarımı da takip edebilisiniz.
Fotoğrafçı veya Videocu ile Dalış Yapmak, Peter Salvatore, Fotoğrafçı ile dalmak, Videocu ile dalmak, sualtında video çekmek, Sualtında beşgesel çekimi

Fotoğrafçı veya Videocu ile Dalış Yapmak

Fotoğrafçı veya Videocu ile Dalış Yapmak

Herkese merhabalar...

Bugün sizlere, yine dalışın konularından biri olan Fotoğrafçı veya video çeken dalgıçlarla dalış yapmak hakkında bilgi ve düşüncelerimi aktarmaya çalışacağım. Öncelikle ben bunu fotoğrafçı yada videocu olarak değilde sualtına görüntü çeken diye hitap etmek istiyorum. Öncelikle böyle biriyle dalıyorsanız, suyun altında sabırlı olmanız ve sıkılmamanız gerekmektedir. Çünkü bu işi yapan dalıcılar bir amaç için suya girerler ve en iyi, en efektif şekilde istediklerini çekmeye çalışırlar. Elbetteki sizinde buddysi olarak rölünüz sadece o kişinin sualtında güvenliği değil aynı zamanda ona obje bulmada yada gerekirse düzgün bir şekilde onun kadrajında olmanız gerekebilir. Konu ile ilgili videoyu aşağda izleyebilir, çalışmalarımı da takip edebilirsiniz.
dalışta efora girmek, Sualtı Dünyam, Peter Salvatore, dalışta efor tehlikelimidir, dalış ve efor, dalışta fizik kondüsyon

Dalışta Efora Girmek

Dalışta Efora Girmek

Herkese merhabalar...

Bugün, dalışta efora girmek ile ilgi bilgi ve düşüncelerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Dalışta efora girmek önemli bir konu olmakla beraber, dalıcı adayının kendine, fizik kondüsyonuna çok dikkat etmesi gerektiğini düşünüyorum. Dalıcı seviyesinin üstünde dalışlar yapıp anlamsız bir şekilde kendini efora sokmaması gerekir. Efor tecrübesiz dalıcılarda paniğe sebebiyet verecek ve daha sonrada oluşan panik daha büyük sıkıntılara sebep olabilecektir. Bu durum ciddi kazalara kadar da gidebilir. Bu yüzden dalıcı yapacağı dalışın analizini, ve oluşabilecek olumsuz durumlarıda kafasında tartmalıdır. Konu ile ilgili videoyu asağıda izleyebilir ve web sitemdeki diğer çalışmalarıda takip edebilirsiniz.
emniyet yada deko beklemesi, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Deko beklemesi nedir, emniyet beklemesi nedir

Emniyet yada Deko beklemesi

Emniyet yada Deko Beklemesi Farkı

Herkese merhabalar...

Bugün dalışın önemli konularından biri olan Deko ve Emniyet beklemesi arasındaki farkları anlatmaya çalışacağım. Teoride ikiside gaz atımla ilgili olasada aralarıda farklar var. Çoğu sportif dalıcı aralarında konuşurken dekomu yaptım çıktım diye konuşurlar, oysa genelde yaptıkları emniyet beklemesidir. Kısacası emniyet beklemesi 5m de 3 dakika yapılan ve zorunluluğu olmayan ama sağlık ve güvenlik için yapılması gerekmektedir. Deko beklemesi mecburi bir beklemedir ve atlanmamalıdır. Dekolu bir dalış yapılacaksa buda planlanarak yapılması gerektiğini düşünüyorum ve acil durum planlamasıda yapılmalıdır. Unutmayın her dalış, dekompresyonlu bir dalıştır. Konu ile ilgili videomu aşağıda izleyebilir çalışmalarımı da takip edebilirsiniz.
Video Çekiminde Montajın Önemi, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Montajın önemi, sualtı ve montaj

Video Çekiminde Montajın Önemi

Video Çekiminde Montajın Önemi

Herkese merhabalar...
Bugün sizlere, sualtında görüntü çektikten sonra çekim aşamasının en önemli noktalarından biri olan kurgu yani montaj ile ilgili bilgi ve düşüncelerimi paylaşmaya çalışıyorum. Öncelikle sualtında çekim yapmanın zorluklarını çekim yapan herkes bilir, ama özellikle video çekimi sadece sualtında yapılan çekimlerle sonlanmaz. Kurgu aşaması çok çok önemlidir. Kurgu teknikleri iyi özümsenmeden yapılacak kurgular, çekmiş olduğunuz güzel görüntülerinde büyüsünü yok edebilir. Bu yüzden Kurgunuz, çekmiş olduğunuz görüntüleri kötü halede getirebilir, bu sizin Kurguya ne kadar hakim olduğunuzla alakalıdır, ama aynı zamanda orta halli çekilmiş görüntüleride kurgu teknikleri ile çok daha iyi hale sokabilme imkanıda sunabilir. Bu yüzden kurgu başlı başına bir iştir ve geniş bir konudur. Konu ile ilgili videoyu aşağıda izleyebilir, web sitemdeki çalımalarımı da takip edebilirsiniz.

Abonelik Formu

* gerekli yerler

Sualtı Dünyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore