Eğitici Videolar

Eğitici Videolar

Sitemin bu bölümünde sizlere Eğitici ve kendi tecrübelerimi aktarmaya çalıştığım videoları sizlerle paylaşmaktayım. Konu başlıkları resimlerin altında yazılıdır. Konu ile ilgili videoyu izlemek için resmin üzerine tıklarsanız, Youtube kanalıma yönleneceksiniz. Oradanda seçtiğiniz konu ile ilgili video açılacaktır.

Sınırsız dalış, Sınırsız dalış saçmalığı, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Sınırsız dalışta nedir

Sualtında Canlılara Yaklaşmak

Dalış Canlılarına Yaklaşmak

Herkese Merhabalar...
Bugünkü konumuz, sualtında canlılara yaklaşırken nelere dikkat etmemiz gerektiğine dair bazı bilgi ve düşüncelerimi sizlerle paylaşmaya çalılacağım. Öncelikle biz balıkadamlar sualtında misafir olduğumuzu unutmamamız gerekmektedir ve misafirlikteki gibi ortama ve faunaya saygı duymamız gerekir. Canlılara Yaklaşırken yüzerliliğimizi iyi ayarlamamız, palet vuruşlarımızı dikkatli yapmamız gerekir. Doğru palet vuramassak hem dipteki sedimentasyonu kaldırmış oluruz hemde canlıları ürküteceğimizden, özellikle görüntü çekenler için çok önemli olacaktır. Sualtında hiç bir şeye dokunmamalısınız. Bu hem faunaya zarar verir hemde bilmediğiniz zehirli bir canlı türü tarafından sıkıntı yaşayabilirsiniz. Konu ile ilgili videoyu izleyebilirsiniz.
Sınırsız dalış, Sınırsız dalış saçmalığı, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Sınırsız dalışta nedir

Sezonluk Dalgıç Yetiştirmek

Sezonluk Dalgıç Yetiştirmek

Herkese tekrar merhabalar.
Sezonluk Dalgıç olarak tanımladığım konu aslında eğitmene bağımlı dalıcıların yetiştirilmesi. Ülkemiz üç tarafı denizlerle çevrili olmasına karşın neden sadece yaz ayları dalış yapılıyor. Bir dalıcı eğer gerçekten dalmayı seviyor ve özümsemiş ise, şahsi fikrim 12 ay dalmalıdır. Dalış eğitimleri bu şekilde verilmelidir diye düşünüyorum. Ama ülkemizde bu bu şekilde aşılanmamakdır. Tabiki herkes 12 ay dalacak dşye bir kural yok, ilgi ve alaka ile alakalı bir durumdur bu. Bailangıçtan bu belli bir disiplin şeklinde verilse, dalıcı adayının zaten ne kadar tutuklu olup olmayacağı ortaya çıkacaktır. Ama ticari ve sadece kart verme üzerine kurulursa bu iş, dalıcı adayıda ne daldığı su hakkında ne fauna hakkında bilgisi olur. Eğitmene bağımlı dalıcılar yetistirmek hem dalıcının dalış geleceğini geliştirmeyecek hemde dalış sektörünün ilerleyememesini sağlayacaktır.
Sınırsız dalış, Sınırsız dalış saçmalığı, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Sınırsız dalışta nedir

Dalış Malzemeleri Alınmalı mı

Dalış Malzemeleri Alınmalı mı

Dalış, Malzeme bazlı bir aktivite olduğunu her daim söylerim. Fakat özellikle yeni başlayacak dalıcı adaylarının dalışa başlamadan önce gidip malzemelerini almaktansa mutlaka bir deneme dalışı yani Discpvery dalışı yapmalarında yarar olduğunu düşünüyorum. Sebebi ise belki yapacakları dalış onları ürkütecek, hoşkarına gitmeyecek, belki kapalı alan korkusu olabilir vs... Bunları gözledikten sonra ve gerçekten suyun altında olmaktan keyf aldılarsa, o zaman peyder pey bütçeniz doğrultusunda malzemelerinizi almaya başlayabilirsiniz. Kendi malzemenize sahşp olmak hem dalış konforunuzu hemde dalış güvenliğinizi arttıracak bir durumdur. Konu ile ilgili videoyu hemen aşağıda izleyebilir, çalışmalarımıda takip edebilirsiniz.
Sınırsız dalış, Sınırsız dalış saçmalığı, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Sınırsız dalışta nedir

Dalış Materyalleri Yeterli mi ?

Dalış Materyalleri Yeterli mi ?

Dalış Malteryalleri konusu, aslında bana göre bütün dalış sistemlerinde olan temel eksiklik olduğunu düşünüyorum. Başlangıç seviyesinden uzman seviyeye kadar olan bütün dalış içerik konularının daha detaylandırılması, dalıcı adayına olayın temelini ama temelide inşaa ederken sağlam bilgiler üstüne kurulması gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden teorik eğitimler bazen özensiz yada önemsiz gibi gösterilsede genel Scuba'nın temelini oluşturmakta. Dalıcı öğrendiği konuyu daha sonra pratiğe dökmelidir. Her konu seviye arttıkça detaylandırılmalıdır ve daha derin bilgiler dalıcı adayına öğretilmelidir. Konu ile ilgili videoyu aşağıda sizlerla paylaşmaktayım. Web sitem üstüden bütün çalışmalarımı takip edebilirsiniz.
Amaca yönelik dalıcı, amaca yönelik dalıcı yetiştirmek, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Amaçsız dalıcı, Dalışın amacı nedir

Amaca Yönelik Dalıcı Olmak

Amaca Yönelik Dalıcı Olmak

Amaca Yönelik dalıcı olmak konulu bugünkü konu, eğitimlerine başlamış yada eğitimlerini bitirmiş olan dalıcılar için önemli bir konu olduğunu düşünüyorum. Dalış aktivitesi her ne kadar başlarda ne amaçla yapılacağını herkes tarafından bilinemesede, ilerleyen zamanlarda bu gidişat yönlenmeniz gereken yere sizi götürecektir. Elbetteki herkes bu işi profesyonel manada yapacak değildir. Ama uzun yıllar yapıp ve gerçekten tutkusu ile yapan dalıcıların da bana göre bir şeye eğilimi, hedefi olması gerektiğini düşünüyorum. Ülkemiz üç tarafı denizlerle çevrili olmasına karşın ve bir iç deniz olan Marmara Denizini de katarsak, sularımızdaki gizemlerin hala çözülemediğini ve bir o kadar da keşfedilecek yerlerin olduğunu düşünüyorum. Maalesef dalış endüstrisi kopyala yapıştır şeklinde gittiği için yeniliklere kapalıyız. Yeniliklere kapalı olmamız, bizi sularımıza da duyarsız yapmaktadır. LÜTFEN DENİZLERİMİZİ, SULARIMIZI KİRLETMEYELİM. YENİ NESİLLERE DAHA ANA OKUL ÇAĞINDAN BAŞLAYARAK DOĞANIN NE OLDUĞUNU, ÖNEMİMİ ANLATIRSAK GELECEK TOPLUMLAR DA ÇOK DAHA REFAH DÜZEYİ YÜKSEK VE BİLİNÇLİ OLACAKLARDIR. Konu ile ilgili düşüncelerimi aşağıda videoda izleyebilirsiniz.
Lojistiği olmayan yerde dalış yapmak, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Sualtı Gazetesi, Dalışta acil durum planı, Kıyıdan dalış yapmak

Lojistiği olmayan Yerde Dalış Yapmak

Lojistiği olmayan Yerde Dalış Yapmak

Lojistiği olmayan yerde dalış konusu, dalışın önemli konularından biri olduğunu düşünerekten bu hafta bu konuyu işlemeye, paylaşmaya karar verdim. Öncelikle ülkemizde, genelde kulupçülük mantığı ön planda olduğundan çok fazla kişiler kendileri dalışlarını planlayarak bir yere gittiklerini göremessiniz. Buda bir eğitim sıkıntısı olduğunu düşünüyorum. Diğer husus lojistiği olmayan yerde dalış yapmak, A dan Z ye bütün dalış planını sizin ve dalış eşinizle gerçekleştirmeniz demektir. Buda belli bir tecrübe ve rahatlıktan sonra yapılacak bir durumdur. Çünkü gittiğiniz bölgeye, bütün malzemenizi götürmeniz gerekecektir. Bu yüzden bütün Scuba malzemelerine sahip olmanız ve aynı zamanda teknik aletlerinizinde olması gerekir. Konu ile ilgili videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.
Kuru Hava mı yoksa Zenginleştirilmiş Hava mı, Kuru hava, Nitrox, Zenginleştirilmiş hava, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Sualtı Gazetesi

Kuru Hava mı yoksa Zenginleştirilmiş Hava mı

Kuru Hava mı yoksa Zenginleştirilmiş Hava mı

Dalışın önemli konularından olan kuru hava ile mi yoksa zenginleştirilmiş hava ile dalış tercih edilmesi hakkında hazırlamış olduğum bu videoda, eğer bir günde dört dalış ve bunu bütün hafta boyunca yapmayı düşünüyorsanız, bulunduğunu teknede Nitrox ( Zenginleştirilmiş hava ) var ise tercih etmenizde yarar olduğunu düşünüyorum. Dalış zindeliği açısından daha iyi olduğunu, dekompresyonsuz süresinin daha da uzadığı bir durumdur. Sonuç olarak Nitrojeni azaltılmış oksijeni yğkseltilmiş bir karışımdır. Yanlız yaptığınız karışım oranına göre hedef derinliğini geçmemeniz gerekmektedir. Eğer geçerseniz bu tehlikeli olur ve oksijen zehirlenmesi yaşayabilirsiniz. Konu ile ilgili videoyu aşağıda izleyebilirsiniz.

Abonelik Formu

* gerekli yerler

Sualti Dunyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore