Eğitici Videolar Sekizinci Bölüm

Eğitici Videolar

Sitemin bu bölümünde sizlere Eğitici ve kendi tecrübelerimi aktarmaya çalıştığım videoları sizlerle paylaşmaktayım. Konu başlıkları resimlerin altında yazılıdır. Konu ile ilgili videoyu izlemek için resmin üzerine tıklarsanız, Youtube kanalıma yönleneceksiniz. Oradanda seçtiğiniz konu ile ilgili video açılacaktır.

Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Kışın Dalışta Dikkat edilmesi gerekenler, Kış dalışları, Kışın dalış yapmak

Kışın Dalışta Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kışın Dalışta Dikkat Edilmesi Gerekenler

Herkese Merhabalar...

Bugün dalışın önemli konularından biri olan kışın dalışta dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi ve düşüncelerimi paylaşmaya çalışacağım. Öncelikle kışın dalış yapmaya karar verir isek mutlaka dalacağımız suyun ısısına göre dalış kıyafeti seçmemizde yarar vardır. Bu Marmara denizi için söz konusu ise, mutlaka bütçenize uygun bir kuru elbise temin etmenizde yarar olduğunu düşünüyorum. Kuru Elbiseler ile ilgili yazımı yine web sitemden arzu ederseniz de okuyabilirsiniz. Vücüt ısısını korumak dalış için önemli bir husustur. Doğru seçilmeyen bir dalış kıyafeti ile yapılacak dalış hem sizi hipotermiye sokacak hemde dalış güvenliğinizi riske sokacaktır. Kışın Dalışta dikkat edilmesi gerekenler ile ilgili yazımı da okuyabilirsiniz. Konu ile ilgili videomu aşağıda izleyebilir, çalışmalarımı da web sitemden takip edebilirsiniz.
Ortasuda Dalış yapmak, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, orta su dalışları nedir, Dalışta yüzerlilik

Orta Suda Dalış Yapmak

Orta Suda Dalış Yapmak

Herkese Merhabalar...

Bugün dalışın yine önemli konularından biri olduğunu düşündüğüm orta suda dalış yapmak ile ilgili bilgi ve düşüncelerimi sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Herzaman dalış istediğimiz şekilde olmayabilir. Bazen dalışlar orta su dediğimiz derin maviye bir referans halatından inerek yapılabilmektedir. Bu noktada dalıcının yüzerliliği çok önemlidir. Dalışta Yüzerlilikle de ilgili video ve yazıda web sitemde bulunmaktadır. Yüzerlilik dalışta önemli bir beceridir ve zaman içinde sıklıkla dalışla gelişebilecek bir durumdur. Orta su dalışlarında da hedef derinliklerde rahat durabilmek, emniyet yada dekompresyon beklemesinide rahatlıkla yapabilmek için yüzerliliğinizin iyi olması gerekmektedir. Konu ile ilgili videoyu aşağıda izleyebilir, web sitemdeki yazı ve çalışmalarıda takip edebilirsiniz.
Dalışa Hazırlık Aşaması, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, dalışa hazırlığın önemi, Dalış hazırlıkları

Dalışa Hazırlık Aşaması

Dalışa Hazırlık Aşaması

Herkese Merhabalar...

Bugün dalıştan önemli bir konu olan Dalışa Hazırlık Aşaması ile ilgili bilgi ve düşüncelerimi aktarmaya çalışacağım. Dalışa hazırlık aşaması evde başlar. Bu dalış çantanızın düzeninden tutunda, alacağınız malzemenin düzenine kadar önemli bir durumdur. Dalış aşaması ne kadar düzgün, muntazam olur ise, dalış yapacağınız yere daha hazırlıklı gitmiş ve dalışınızın da daha güvenli ve keyfli geçmesini sağlayacaksınızdır. Şahsi fikrim dalışın hazırlık Aşamasını dikkate ve önemseyerek yapmanızdır. Unutmamak gerekir ki, dalış bir planlama işidir ve bu plana uyularak yapılması gerekir. Konu ile ilgili videomu aşağıda izleyebilir, çalışmalarımı da web sitemden takip edebilirsiniz.
BCD Kullanımı, BC nedir, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, BCD ne işe yarar

BCD Kullanımı

BCD Kullanımı

Herkese Merhabalar...

Bugün dalışın önemli ekipanlarından biri olan BCD ve kullanımı ile ilgili bilgi ve düşüncelerimi paylaşmaya çalışacağım. BCD denge yeleği olarakta söylenmektedir. Eski yıllarda BCD ler yokken de BCD olmadan dalışlar yapılabiliniyordu. Teknolojinin ilerlemesiyle denge yelekleride gelişti ve bizim yüzerliliğimizi sepyemizi sağlayan bu ekipman geliştirilmiş oldu. BCD kullanımı zor değildir, ama sık sık dalış yaparak denemeler yapmak ve mantığını çözmek gerekir. Aşağıdaki videoda kısaca bunu anlatmaya çalıştım. Büyün yazı ve çalışmalarımı web sitemden takip edebilirsiniz.
Dalışta Tecrübenin Önemi, Dalışta Tecrübe, Sualtı Dünyam, Dalışta tecrübe önemli midir, dalışta tecrübe kazanmak

Dalışta Tecrübe

Dalışta Tecrübenin Önemi

Herkese Merhabalar...

Bugünkü konumuz dalışta tecrübenin önemli olup olmadığı ile ilgili bilgi ve düşüncelerimi paylaşmaya çalışacağım. Dalışta Tecrübe elbetteki önemli bir durumdur. Ama tecrübe zaman içinde kazanılan bir durumdur. Yaptığımız, yapacağımız her bir dalış bize tecrübe katar ve farkındalığımız arttırır. elbetteki eleştirel bir bakış açısıda tecrübenin gelişmesi açısından da önemli olacağını düşünüyorum. Her dalışınızı gerek eğitmeninizle yada size tecrübeli gelen insanlarla konuşabilmek soru sormak ve kişilerin tecrübe ve metodlarından yararlanmak önemli olacaktır. Aynı zamanda konu ile ilgili yazımı da web sitemden okuyabilirsiniz. Dalışta Tecrübe konulu videomu aşağıda izleyebilir, çalışma ve yazılarımıda web sitemden takip edebilirsiniz.
Değişik Sularda dalış yapmak, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, her denizde dalış yapabilmek, Karadeniz

Değişik Sularda Dalış Yapmak

Değişik Sularda Dalış Yapmak

Herkese Merhabalar...

Bugünkü konumuz dalışta Değişik Sularda Dalış yapabilmek ve bu konuda tecrübelenme ile ilgili bilgi ve düşüncelerimi paylaşmaya çalışacağım. Maalesef ülkemizde dalış endüstrisi ve yapılan dalışlar keşif amaçlı olmasından çok eğlence ve ticari amaçlı olmaktadır. Durum böyle olduğunda değişik dalış noktaları keşfedilememekte ve aynı su tarzında dalışlar yapılmaktadır. Keşfedilmeyen dalış noktaları hakkındaki yazımı da buradan okuyabilirsiniz. Kısacası bir dalıcı ne kadar çok değişik sular görüp dalış yapabilirse, tecrübelenmesi açısından da o kadar önemli olacaktır. Konu ile ilgili videoyu aşağıda izleyebilir, web siteme abone olarak gelecek olan tüm yazı, video ve çalışmalarımdan da haberdar olabilirsiniz.
dalış sertifikaları kaliteyi yansıtır mı, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, dalış sertifikaları ve kalite

Dalış Sertifikaları Kaliteyi Yansıtır Mı ?

Dalış Sertifikaları Kaliteyi Yansıtır Mı ?

Herkese merhabalar.

Bugün Dalış Sertifikalarının bir dalıcının dalış kalitesine katkısı olup olmayacağı ile ilgili bilgi ve düşüncelerimi paylaşmaya çalışacağım. Öncelikle her zaman söylediğim üzere dalış sertifikaları layıkıyla alınmışşa zaten dalıcının kalitesi ortada olacaktır. Ama tam tersi ise hangi sistemden sertifikalanırsanız sertifikalanın bir anlamı olmayacaktır. Ancak cüzdanınızda ehliyet gibi taşırsınız. Bu yüzden hep söylediğim bir şey var dalışta sertifikadan önce alacağınız bilgi, yapacağınız pratik ve zaman içinde kazanacağınız tecrübe doğrultusunda dalış kaliteniz yükselecektir. Bu konu ile ilgili kaleme aldığım yazıyıda buradan okuyabilirsiniz. Konu ile ilgili videou aşağda izleyebilir, web siteme abone olarak çalışmalarımı da takip edebilirsiniz.
Dalış Mazlemeri Satın mı Almak Kiralamak mı ?, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, dalış malzemelerin kiralanması, dalış malzemeleri satın almak

Dalış Mazlemeri Satın mı Almak Kiralamak mı ?

Dalış Mazlemeri Satın mı Almak Kiralamak mı ?

Herkese merhabalar.

Bugün sizlere dalış malzemeleri kiralamak mı yoksa satın almak mı daha mantıklı bununla ilgili düşüncelerimi paylaşmaya çalışacağım. Öncelikle benim tavsiyem yeni başlayacak dalıcı adayının mutlak bir tanıtım dalışı yapması, yani discovery diye de adlandırılan bu dalışı yada dalışları yapması gerekir. Bu dalışlar dalıcı adayının dalış hakkındaki düşüncelerini, ne hissettiklerini ortaya koyacaktır. Bundan sonraki aşamada eğer bu işi öğrenmek istiyorsa teorik eğitimlerine başladığında bütçesi doğrultusunda malzemelerini satın almaya başlayabilir. Bu konu ile ilgili kaleme aldığım yazıyıda buradan okuyabilirsiniz. Konu ile ilgili videou aşağda izleyebilir, web siteme abone olarak çalışmalarımı da takip edebilirsiniz.
Batık Dalışı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler, Peter Salvatore, Batık dalışı nedir, batık dalışı riskleri nelerdir, neden batık dalışı

Batık Dalışı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Batık Dalışı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Herkese merhabalar.

Bugün konumuz batık dalışı ve batık dalışında dikkat edilmesi gerekenler hakkındaki düşüncelerimi sizlerle paylaşacağım. Batık dalışı bana göre dalış türlerinin içinde en keyfli olan dalış türlerinden biri olduğunu düşünüyorum. Ancak batıklarıda yapay resif ve doğal batıklar diye de ikiye ayırabiliriz. Batık dalışı uzun bir konu olmakla beraber, konuyu kısaca özetlemeye çalıştım. Bu konu ile ilgili kaleme aldığım yazıyıda buradan okuyabilirsiniz. Konu ile ilgili videou aşağda izleyebilir, web siteme abone olarak çalışmalarımı da takip edebilirsiniz.
Karanlık Suda Dalış Yapmak, PeterSalvatore, karanlık su dalışları, karınlık suda dalış yapmanın tehlikeleri

Karanlık Suda Dalış Yapmak

Karanlık Suda Dalış Yapmak

Herkese merhabalar.

Bugün Karanlık Suda Dalış Yapmak ile ilgili düşüncelerimi paylaşmaya çalıştım. Karanlık suda dalış yada dalış yaparken belli bir derinlikten sonra suyun karanlığa dönmesi, özellikle Marmara Denizinde dalışlar yapıyorsanız bununla sıklıkla karşılaşırsınız. Bu konu ile ilgili yazıyı yazıyıda buradan okuyabilirsiniz. Karanlık suda dalış elbette ki dalış tecrübeniz doğrultusunda yapmanız gerekmektedir. Konu ile ilgili videou aşağda izleyebilir, web siteme abone olarak çalışmalarımı da takip edebilirsiniz.

Abonelik Formu

* gerekli yerler

Sualtı Dünyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore