Sualtı Yaşamı

Sualtı Yaşamı

Herkese tekrar merhabalar...

Bugün sizlerle denizlerimiz ve sualtı yaşamı hakkında bilgi ve düşüncelerimi paylaşmaya çalışacağım.

Öncelikle üç tarafı denizlerle çevrili bir ülkede yaşıyoruz. Maalesefki yıllar içinde bazı birikimlerimizi tükettik, yok ettik etmeyede devam ediyoruz. Elli altmış yıl evvel bir çok canlının özellikle Orkinosların, Kılıç balıklarının büyük köpek balıklarının cirit attığı bir deniz iken Marmara, şimdilerde ise biz balıkadamlar bir vatoz gördüğümüz zaman seviniyoruz. Elbetteki bu kadar kirlilik ve insan popülasyonun artması ile de bu tahribat günden güne artmaktadır. Denizler konulu bir dersin zorunlu olarak öğretilmesi gerekmekte olduğunu düşünüyorum. Çocuklara yeni nesillere bu konuda çok hassas olmaları gerektiğini küçük yaşta aşılamak gerekmektedir ki onlarda ileride bir sonraki nesillere aktarabilsinler.

Denizlerimiz bizim yaşam alanlarımızdan çok daha önemlidir. Maalesef insanların çoğunun oradaki yaşam ve işleyişle ilgili hiç bir bilgi ve bilinçleri yok. Denizleri sadece bir su birikintisi olarak görmekteler. Oysaki müthiş bir hiyerarşik bir yaşam döngüsü dönmekte, besinler bir noktan bir noktaya güçlü akıntılarla taşınmaktalar. Örneğin akıntılar olmasaydı, planktonlarla beslenen canlılar soylarını devam ettiremeyeceklerdi. Oksijenin taşınmasında akıntıların büyük rolü vardır. Bunun gibi daha bir çok olayın donüp dolaştığı ve ucu bizim yaşamamıza kadar uzanan bir zincirleme döngüden bahsediyoruz.

Özellikle Marmara denizinin zamanla kirlenmesi bir çok deniz türününde yok olmasına sebep olmuştur. Buna rağmen Marmara denizi yaşamaya üretmeye devam etmektedir ve genel mikro yada makro canlılık içinde bir hayli zengin bir denizdir. Özellikle bir gurup gönüllü balıkadam Yassı Adanın imara açılmasıyla,Sivri ada, Peter Salvatore, Sualtı Dünyam, Sualtı yaşamıatılan bir çok molozların o bölgenin çevresinde yaşayan mercanları Sualtı Yaşamı, Gorgon mercanı, Sualtı Mercanları, Peter Salvatore, Sualtı DünyamYok etmeye başladığını görüp ADAMER diye başlatılan mercan taşıma projesini yaratmıştır. Bu projede amaç yok olmaya, yada dış etkenlerden ötürü ( atılan inşaat molozları gibi ) etkilenen mercanlar riskli bölgelerden çıkarılarak diğer uygun adalar etrafında tekrar dibe yerleştirilerek bu mercanların denizlerimizde yaşamlarını devam ettirmeleri sağlanmaktadır. Mercanlar, bugünkü atmosferimizin oluşumunda ve oksijenin mevcut halini almasında gerek canlılığın devamı gerekse bizler için çok önemli yer teşkil etmektedir bunu asla unutmamak gerekir. Doğada hiç bir şey öylesine yada bizim gözümüze güzel gözüksün diye durmamaktadır. Herşeyin bir sebebi ve birbirleriyle ilişkisi vardır. Bizlerde bunun bir parçasıyız.

Yıllar içinde insanoğlu kendini doğadan gitgide uzaklaştırdığını gözlemlemekteyim, buda insanlığın kendi eliyle sonunu getireceğini bana göstermektedir. Toplum olarak denize bırakın dalmak yada dipteki oluşumları araştırmayı, yüzmeye bile korkmaktayız. Bu denli coğrafik olarak böyle bir nimete sahipken bir o kadarda denizlere uzak bir toplum olmayı başarabilmekte başarı sanırım. Tabi işin espirisi ama, şahsen bu durum beni çok rahatsız etmekte. Başka ülkerin denize kıyısı bile yok iken, yada binlerce kilometre yol katedip bir deniz kıyısına ulaşmaya çalışır iken insanlar, bizler bunun değerini anlamış değiliz. Bunu anlamış olabilseydik denizlerimiz hem temiz, hemde canlılık açısından zengin olurdu.

LÜTFEN DOĞAYI DENİZLERİ KORUYALIM, DENİZLERE ÇÖP ATMAYALIMMMMMM.

Hepinize sağlıklı, huzurlu bir hafta dilerim.

Çalışmalarımı web sitemden takip edebilirsiniz. Sitemden Yotube taki kanalımada bağlanabilir oradaki videolarımıda takip edip abone olabilirsiniz.

Doğada ve mavide kalmayı unutmayın.

Web: www.psalvatore.com

İnstagram: Peter_salvatore

Facebook: Peter Salvatore

Youtube 4K: Benim Sualtı Dünyam

Peter Salvatore.

Abonelik Formu

* gerekli yerler

Sualtı Dünyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore