PodCast Yayınları Ayşin Nalan Yetmen

PodCast Yayınları Ayşin Nalan Yetmen

Sitemin bu bölümünde konuklarımın ve benim de PodCast yayınları olacaktır.

Bozcaada Bölüm2, Bozcaada Podcastı, Bozcaadada tarihi, Bozcaada mitolojisi

Ayşin Yetmen- Bozcaada Bölüm 2

Bozcaada Bölüm 2

500 yıldır Türkler ve Rumların bir arada yaşadıkları Bozcaada’da, 1831’de yapılan ilk nüfus sayımına göre 439 Türk ve 793 Rum varken, 1854'te yaklaşık 1300’ü Türk olan toplamda 4.000 kişi yaşamaktadır. Ayrıca, adada yaklaşık 200 öğrencisi olan bir Yunan Okulu da bulunmaktadır.

BURADAN

Bozcaaada bölüm1, Bozcaada nerededir, Bozcaada podcast, Bozcaadada dalış yapılır mı, Bozcaada tarihi

Ayşin Yetmen- Bozcaada Bölüm 1

Bozcaada Bölüm 1

Yunanca: Τενέδος, Tenedhos (Tenedos)

I. Bölüm)

Bozcaada, Türkiye'nin Gökçeada ve Marmara’dan sonra üçüncü büyük, Ege Denizi’nde ise Gökçeada‘dan (Imbros) sonra ikinci en büyük adasıdır. Çanakkale iline bağlı, Türkiye'nin il merkezleri hâriç köyü olmayan tek ilçesidir. Bozcaada, kuzeyde Imbros ve güneyde Midilli ile antik Truva'nın yanında sakince durmaktadır.)

Ada hem Tenedos hem de Bozcaada olarak bilinmektedir. Yüzyıllar boyunca başka isimler de kullanılmış, Löfrys, Calydna, Phoenice, Lyrnessus ve Leocophrys belgelenmiş antik Yunan isimleridir.

BURADAN

Lefteris ve Eleni aşkı, Eleni Podcast yayını, Eleni PodCast

Ayşin Yetmen- Eleni

Eleni

LEFTERİS ve ELENİ, OZAN ve DESPİNA,ve ARİS LAZARİS

Yıl 1923, savaş bitmiştir ve artık Türkiye yeniden toparlanma sürecindedir. Mübadele konuşulmaktadır ve iki halk da tedirgindir. Lozan Anlaşması yapılmış ve beklenen olmuştur. Anadolu’daki Hristiyanlar Yunanistan’daki Müslümanlar yer değiştirecektir... Midilli, Yunan adası ve orada yaşayan binlerce Türk, vatan olarak benimsedikleri evleri, ocakları, tarlaları, her gün görüştükleri sohbet ettikleri yardımlaştıkları arkadaşları kardeş bildikleri komşuları, sevdikleri ve illa ki hayalleri…

BURADAN

Semadirek Adası, Semadirek Adası nerededir, Semadirek PodCast yayını, Semadirek adasında dalış yapmak

Ayşin Yetmen- Semadirek Adası

Semadirek Adası

Yunanca: Σαμοθράκη (Samotrake)

Semadirek ya da Samotrake, kuzey Ege Denizi'ndeki bir Yunan adasıdır. Yunanistan'ın Meriç iline bağlı, güneybatıda Gökçeada'dan 37 km., kuzeyde iseYunanistan’a en yakın noktaya 48 km. uzaklıktadır. Trakya'nın Evros Bölgesi içinde bir belediye olup, Türk-Yunan deniz hududunun sadece birkaç km. batısında yer almaktadır. Ada, İncil'in Kral James Versiyonu'nda Semadirek (Samothracia) adı ile geçmektedir. BURADAN
Tınos Adası, Tinos Adası Podcast yayını, Tinos ve Podcast, Ayşin yetmen Podcast Yayınları

Ayşin Yetmen- Tinos Adası

Tinos Adası

Yunanca: Τήνος

İstendil (Tinos), Yunanistan'ın Güney Ege bölgesinde bulunan bir ada, bölgesel birim, şehir ve belediyedir. Ada, Ege Denizi'nde yer almakta olup Kiklad Adaları'nın bir parçasıdır. Naxos ve Andros'tan sonra üçüncü büyük adadır. 62 yerleşime bölünmüştür. Andros'un güneydoğusunda ve Mikonos'un kuzeybatısında Andros ve Mikonos adaları arasında yer almaktadır. Andros - Tinos boğazı arasındaki mesafe 2,5 km., Mikonos’a mesafesi ise 8 km.’dir.

BURADAN
ege ve deniz ticareti bölüm 2, Ayşin yetmen podcast videoları

Ayşin Yetmen- Ege ve Deniz Ticareti Bölüm 2

Ege ve Deniz Ticareti Bölüm 2

Hindistan ve Greko-Romen dünyası arasındaki ticaret arttıkça, baharat, ipek ve diğer ticaret eşyaları Avrupa’nın ithal ettiği maddelerin en önemlisi haline gelmiştir. Roma döneminde yapılan ve tüm imparatorluğa yayılan karayolları hammadde kaynaklarından, liman şehirlerine mal akışını hızlandırmış ve M.Ö. II. yüzyılda Romalılar deniz ticaretinden faydalanarak ekonomilerini büyütme imkânı bulmuşlardır.

BURADAN
Hypatia, Hypatia kimdir, İskenderiyeli Hypatia kimdir, Hypatia nerede yaşar, Hypatia neden ölmüştür

Ayşin Yetmen- Hypatia

Hypatia

Yunanca: Υπατία Bir matematikçi, astronom ve filozof olan Hypatia, 370 yılında Mısır’ın İskenderiye şehrinde doğmuş ve daha sonra hep güzel bir kadın olarak bilinmiştir. İskenderiye Üniversitesi'nde seçkin bir profesör olan Theon'un kızıdır. Hypatia'nın annesi hakkında hiçbir şey bilinmemektedir, lakin o zamanlarda bu oldukça sıradan bir konudur.

Theon, mükemmel bir insan yaratmaya niyetlidir ve kızı ile ilgili yüksek beklentileri vardır. Hypatia şanslı bir çocuktur, sanat, edebiyat, bilim ve felsefe alanlarında eğitim alırken babası da aynı zamanda öğretmeni olmuştur. Theon kızını fiziksel olarak formda tutmak için de kürek çekme, yüzme ve ata binme gibi fiziksel aktiviteler yaptırmıştır. Hyipatia, bilgisini başkalarına aktarma ve hatip olma yeteneğini artıran konuşma eğitimi de almıştır. BURADAN
Ege ve DEniz ticareti, ege ve deniz ticareti birinci bölüm, ege ve deniz ticaretinin önemi, Ege ve Deniz ticareti Podcast

Ayşin Yetmen- Ege ve Deniz Ticareti Bölüm 1

Ege ve Deniz Ticareti Bölüm 1

Deniz; şiirlerin, romanların, romantizmin konusu olduğu kadar uygarlıkların gelişimi için de önemli bir kapı olmuştur. Özellikle deniz ticaretinin gelişmesi ile birlikte kültürler arası aktarım ve gelişme hızı artmış, deniz aşırı ekonomik ve kültürel paylaşımlar sayesinde de kültürel geçişler ortaya çıkmıştır. Deniz ticaretinin gelişimine bakılarak, uygarlıklara kattığı değerler sebebiyle denizin önemi ve denize duyulması gereken saygı bir kez daha anlaşılmalıdır.

M.Ö. yaklaşık 3000'de Girit Adasında, Minos Uygarlığı’nın kurulması ile birlikte deniz ticareti yapıldığı görülmektedir. Tahta parçalarının birleştirilmesi ile bir direk, bir yelken ve ambarı olmayan, şimdiki Kırk Ambar gemilerinin ilk örneklerini temsil eden basit teknelerle deniz ticareti başlamıştır.

BURADAN
Andros Adası, Andros adası Podcast, Ayşin yetmen Podcastları, Andros adası nerededir, Andros adasında dalış yapmak

Ayşin Yetmen- Andros Adası

Andros Adası PodCast

Andros Adası ilgili Podcast yayınını aşağıda dinleyebilirsiniz. Aynı zamanda konu ile ilgili yazıyıda okumak isterseniz BURADAN okuyabilirsiniz. Yunanca: Άνδρος Yunanistan karasularında yer Andros Yunanistan'ın Santorini ve Mikonos gibi adalarıyla bilinen Kiklad Adaları'ndan biridir ki adada bulunan bir kasaba ve eski bir belediye’nin de adıdır. Andros adası, 2011 Yerel Yönetim Reformundan bu yana Andros, Korthio ve Ydrousa belediye birimlerinin yönetim merkezi olmuştur. Andros, adını Girit Kralı Radamanthys’ten aldığı söylenmekte olup, Yunan Adaları arasında Atina’ya en yakın olan adalardan biridir ve Naxos’tan sonra ikinci büyük adasıdır.
Podcast Yayınları, Peter Salvatore, Philedelphia Deneyi, Ayşin yetmen podcastları, Philedelphia deneyi nedir

Ayşin Yetmen- Philedelphia Deneyi

Philedelphia Deneyi PodCast

Philedelphia Deneyi ile ilgili Podcast yayınını aşağıda dinleyebilirsiniz. Aynı zamanda konu ile ilgili yazıyıda okumak isterseniz BURADAN okuyabilirsiniz.

Abonelik Formu

* gerekli yerler

Sualtı Dünyam

2017 © Copyright by Peter Salvatore